Get Adobe Flash player
Buradasınız: Projeler > Ağaç Kültürü Projesi
Ağaç Kültürü Projesi
Projenin amacı nedir?

Çocuklara ağaç ve doğa sevgisini kazandırmak, bilinçlenmelerini, merak duymalarını, sahiplenmelerini sağlamak, sitedeki peyzajın değerini ortaya çıkarmak.

Proje nasıl uygulanacak?

Herkesin bir ağacı var
Herkesin sorumlu olduğu bir ağacı olacak, o ağacın üstünde o ağacın kime ait olduğuna dair bir etiket asıyoruz, bir de ağacı ile birlikte çocuğumuzun resmini çekip onu ErguvanSitesi.Org'ta yayınlıyoruz. Buradaki yaş aralığı için 0 ay - 12 yaş diyebiliriz :üst sınıra bakmayın). Bu projeyi Sadık Güneş amcamız başlattı, işten ayrılmış olsa da ilgilenmeye devam ediyor.

Sitemizde hangi ağaçlar var?
Sitemizdeki ağaçların adını öğrenip tüm özelliklerini internette araştırıp burada yayınlayacağız. İşe ağaç türlerinin resmini çekmekle başlıyoruz. Bu resimlerle, özellikle adını bilemedeğimiz ağaçlar için Ağaç A.Ş.'ye gidiyoruz. Adını öğrendiğimiz ağaçları internette araştırıyoruz. Özellikle; ağacın hangi yöntemle hangi dönemde ekilebileceğini, ne zaman ve nasıl budanacağını, nasıl ve ne sıklıkla sulanacağını, kışın nasıl muhafaza edilmesi gerektiğini, vatanını, nereden temin edilebileceğini, maddi değerini ve ömrünü öğreniyoruz. Öğrendiğimiz bilgileri ve çektiğimiz resimleri ErguvanSitesi.Org'ta paylaşıyoruz. Buradaki yaş aralığı için 10 yaş üstü diyebiliriz :alt sınıra bakmayın). Bu projede görev alacak gönüllü arkadaşlar bekliyoruz, ucundan tutup sonuca götürecek.

Daha neler yapabiliriz?

Diğer taraftan, sitemizde peyzaj konusunda daha neler yapılabileceği ile ilgili görüşleri topluyoruz. İki yıl olmuştur, Erguvan Sitesi'nde, Türker ve Mehmet beylerin bir ağaç dikme girişimi olmuştu. Dile kolay, tam 200 ağaç dikildi. Bu düşünüldüğünde "Sitede kaç ağaç vardır ki?" gibi bir soru gelebilir akla. Sanırım bu sorunun cevabını net olarak bilemesek da sitemizin ne kadar değerli olduğu, bize ne kadar değer verildiği çok net gözüküyor... Yine ağaç dikilebilir, özellikle meyve ağaçları, ve site duvarları bitiklerle donatılabilir, hem gürültüyü engelleyecektir hem de görüntüyü. Fikirlerinizi bekliyoruz.

Projeye kimler katılıyor?
Liste bununla sınırlı değil, güncel yazılı listeye buradan erişebilirsiniz, eğer bu listede yer almak istiyorsanız aşağıdaki değerlendirmeden veya iletişim sayfasındaki form üzerinden talep edebilirsiniz. Büyüklere not: sadece kendi çocuğunuz değil, komşunuzun çocuğu için de talepte bulunabilirsiniz.
Oy ortalaması:  (5,0)
 10.09.2011 09:54 - Yunus KAYA 
Yunus Emre KAYA E11 Güzel Çalışmlar Metin Bey' den Allah Razı olsun
 14.07.2011 13:09 - Bestamin MERT 
Betül Mert (6 yaş) Bahadır Mert (5 Yaş) Çocuklarımında bu projede olmasını ve katkıda bulunmasını istiyorum. Çok güzel bir proje. Ayrıca bu çerçevede ağaç dikme projesi de açılabilir. Kolay gelsin.
 08.07.2011 11:39 - Zeynep ELMAS 
Ben de ismimi yazdırmak istiyorum. Nereden yazdıracağım?
- bu mesajı yazman yeterli idi. etikete basılabilmesi için bekleyenlerin bir kaç kişiye tamamlanması gerekiyor. Hepsi topluca basılacak. ilgin için teşekkürler.